Stonewall Democrats of Dallas
2018 General Election Endorsements

Election Day for the 2018 General Election is Tuesday, November 6th, 2018!

 Early Voting is Monday, October 22nd, 2018 through Friday, November 2nd, 2018

Go to DallasCountyVotes.org to check your voter registration.

 The final day to register to vote in the 2018 General Election was Tuesday, October 9th, 2018.

Click here for Early Voting locations!

Stonewall Democrats uses a multi-step process for determining our organization's endorsements. ALL Candidates who wish to be considered for endorsement must submit a completed questionnaire by a deadline, and participate in an interview with the Endorsement Committee (either in person, or having a designated surrogate participate in the interview).

By the end of the interview process the Endorsement Committee will have compiled a slate of candidates to endorse in the 2018 Democratic Primary, which then must be ratified in part or whole by the General Membership that attends the January General Meeting (Tuesday, January 16th, 2018).

THE SLATE OF ENDORSEMENT RECOMMENDATIONS IS AS FOLLOWS:

Office Sought Name
U.S. Senator Beto O'Rourke
U.S. Representative District 5 Dan Wood
U.S. Representative District 24 Jan McDowell
U.S. Representative District 26 Linsey Fagan
U.S. Representative District 30 Eddie Bernice Johnson - Incumbent
U.S. Representative District 32 Colin Allred
U.S. Representative District 33 Marc Veasey - Incumbent
Governor Lupe Valdez
Lieutenant Governor Mike Collier
Attorney General Justin Nelson
Comptroller of Public Accounts Joi Chevalier
Commissioner of the General Land Office Miguel Suazo
Agriculture Commissioner Kim Olson
Railroad Commissioner Roman McAllen
Justice, Supreme Court, Place 2 Steven Kirkland
Justice, Supreme Court, Place 4 R.K. Sandill
Justice, Supreme Court, Place 6 Kathy Cheng
Presiding Judge, Court of Criminal Appeals Maria T. (Terri) Jackson
Criminal Appeals Judge Place 7 Ramona Franklin
State Board of Education District 11 Carla Morton
State Board of Education District 12 Suzanne Smith
State Board of Education District 13 Aicha Davis
State Senator District 2 Kendall Scudder
State Senator District 8 Mark Phariss
State Senator District 9 Gwenn Burud
State Senator District 16 Nathan Johnson
State Senator District 23 Royce West - Incumbent
State Representative District 100 Eric Johnson - Incumbent
State Representative District 102 Ana-Maria Ramos
State Representative District 103 Rafael M. Anchía - Incumbent
State Representative District 104 Jessica Gonzalez
State Representative District 105 Thresa "Terry" Meza
State Representative District 107 Victoria Neave - Incumbent
State Representative District 108 Joanna Cattanach
State Representative District 109 Carl Sherman
State Representative District 110 Toni Rose - Incumbent
State Representative District 111 Yvonne Davis - Incumbent
State Representative District 112 Brandy K Chambers
State Representative District 113 Rhetta Andrews Bowers
State Representative District 114 John Turner
State Representative District 115 Julie Johnson
Chief Justice, 5th Court of Appeals District Robert Burns
Justice, 5th Court of Appeals, Pl 2 Robbie Partida-Kipness
Justice, 5th Court of Appeals, Pl 5 Erin Nowell
Justice, 5th Court of Appeals, Pl 9 Bill Pedersen
Justice, 5th Court of Appeals, Pl 10 Amanda Reichek
Justice, 5th Court of Appeals, Pl 11 Cory Carlyle
Justice, 5th Court of Appeals, Pl 12 Ken Molberg
Justice, 5th Court of Appeals, Pl 13 Leslie Lester Osborne
District Judge, Judicial District 44 Bonnie Lee Goldstein - Incumbent
District Judge, Judicial District 68 Martin Hoffman - Incumbent
District Judge, Judicial District 101 Staci Williams - Incumbent
District Judge, Judicial District 116 Tonya Parker - Incumbent
District Judge, Judicial District 134 Dale Tillery - Incumbent
District Judge, Judicial District 160 Aiesha Redmond
District Judge, Judicial District 191 Gena Slaughter - Incumbent
District Judge, Judicial District 192 Craig Smith - Incumbent
District Judge, Judicial District 193 Bridgett Whitmore 
District Judge, Judicial District 194 Ernest White - Incumbent
District Judge, Judicial District 195 Hector Garza - Incumbent
District Judge, Judicial District 203 Raquel "Rocky" Jones
District Judge, Judicial District 204 Tammy Kemp - Incumbent
District Judge, Judicial District 255 Kim Cooks - Incumbent
District Judge, Judicial District 256 David Lopez - Incumbent
District Judge, Judicial District 265 Jennifer Bennett - Incumbent
District Judge, Judicial District 282 Amber Givens-Davis - Incumbent
District Judge, Judicial District 283 Lela D. Mays
District Judge, Judicial District 291 Stephanie N. Mitchell - Incumbent
District Judge, Judicial District 292 Brandon Birmingham - Incumbent
District Judge, Judicial District 298 Emily G. Tobolowsky - Incumbent
District Judge, Judicial District 363 Tracy Holmes - Incumbent 
Criminal District Judge Court No. 1 Tina Yoo Clinton
Criminal District Judge Court No. 5 Carter Thompson - Incumbent
Criminal District Judge Court No. 6 Jeanine Howard - Incumbent 
Criminal District Judge Court No. 7 Chika Anyiam 
Family District Judge District 254 Darlene Ewing - Incumbent
Family District Judge District 301 Mary Brown - Incumbent
Family District Judge District 302 Sandra Jackson
Family District Judge District 303 Dennise Garcia - Incumbent
Family District Judge District 304 Andrea Martin - Incumbent
Family District Judge District 305 Cheryl Lee Shannon - Incumbent
Family District Judge District 330 Andrea Plumlee - Incumbent
Criminal District Attorney John Creuzot
County Judge Clay Jenkins - Incumbent
Judge Court At Law No. 1 D'Metria Benson - Incumbent
Judge Court At Law No. 2 Melissa J. Bellan
Judge Court At Law No. 3 Sally Montgomery - Incumbent
Judge Court At Law No. 4 Paula Rosales
Judge Court At Law No. 5 Mark Greenberg - Incumbent
Judge Criminal Court No. 1 Dan Patterson - Incumbent
Judge Criminal Court No. 2 Julia Hayes - Incumbent
Judge Criminal Court No. 3 Audrey Faye Moorehead
Judge Criminal Court No. 4 Nancy C. Mulder - Incumbent
Judge Criminal Court No. 5 Lisa Green - Incumbent
Judge Criminal Court No. 6 Angela M. King - Incumbent
Judge Criminal Court No. 7 Remeko Tranisha Edwards
Judge Criminal Court No. 8 Carmen White
Judge Criminal Court No. 9 Peggy Hoffman - Incumbent
Judge Criminal Court No. 10 Etta J. Mullin
Judge Criminal Court No. 11 Shequitta Kelly - Incumbent 
Judge Criminal Court of Appeals No. 1 Kristin Wade - Incumbent
Judge Criminal Court of Appeals No. 2 Pamela Luther
Judge Probate Court No. 1 Brenda Hull Thompson - Incumbent
Judge Probate Court No. 2 Ingrid Michelle Warren - Incumbent
Judge Probate Court No. 3 Margaret Jones-Johnson - Incumbent
District Clerk Felicia Pitre - Incumbent
County Clerk John F. Warren - Incumbent
Sheriff Marian Brown - Incumbent
Treasurer Pauline Medrano - Incumbent
Commissioner Precinct No. 2 Wini Cannon
Commissioner Precinct No. 4 Elba Garcia - Incumbent
Justice of the Peace, Precinct No. 1 Place 1 Thomas G. Jones - Incumbent
Justice of the Peace, Precinct No. 1 Place 2 Valencia Nash - Incumbent
Justice of the Peace, Precinct No. 2, Place 1 Margaret O'Brien
Justice of the Peace, Precinct No. 2 Place 2 Katina Whitfield
Justice of the Peace, Precinct No. 3, Place 1 Shannon Bradford
Justice of the Peace, Precinct No. 3, Place 2 Mauri Long
Justice of the Peace, Precinct No. 4, Place 1 Mike Jones
Justice of the Peace, Precinct No. 4 Place 2 Sasha Moreno
Justice of the Peace, Precinct No. 5 Place 1 Sara Martinez - Incumbent
Justice of the Peace, Precinct No. 5 Place 2 Juan Jasso - Incumbent
Constable Precinct No. 1 Tracey Gulley - Incumbent
Constable Precinct No. 2 Bill Gipson
Constable Precinct No. 3 Curtis "Traylor" Harris
Constable Precinct No. 4 Edward Wright
Constable Precinct No. 5 Michael Orozco
Dallas City Council District 4 (Unexpired Term) Joli Angel Robinson
DCDP Chair Carol Donovan - Incumbent

Stonewall recommends voting YES on all 4 Dallas Independent School District proposals at the end of the ballot.


If you have any questions or feedback regarding our endorsements or the process by which we endorse, please contact our Endorsement Committee 

at the following address: Political@StonewallDemocratsOfDallas.org

Dallas City Council District 4 Special Election Documents:

Candidate Invitation Letter

Candidate questionnaire

Completed Questionnaires

(Note: A special election for Dallas City Council - District 4 was triggered by Councilman Dwaine Caraway's sudden resignation. It has been added to this November's ballot. This is only for the unexpired term that ends in mid-2019. This office will be up for election again with the entire city council in May 2019.)

 
Powered by Wild Apricot Membership Software